Brýlové čočky

Při výběru brýlí není důležitá jen obruba, ale také brýlové čočky.  Pro Vaší snazší orientaci uvádíme několik odborných pojmů:

jednoohniskové brýlové čočky -  ty, které potřebujete ke korekci zraku pouze na dálku, či na blízko

bifokální - slouží zákazníkům, kteří užívají brýle trvale na dálku a nechtějí je neustále měnit s brýlemi čtecími 

multifokální - oproti bifokálním brýlím umožňují ostré vidění nejen na dálku a blízko, ale také na střední vzdálenosti, což ocení zejména lidé pracující na počítači, ale také všichni ti, které obtěžuje neustálé vyměňování nebo sundavání brýlí.

 

Na každou brýlovou čočku je možné nanést různé zušlechťující vrstvy:

tvrzení - je dnes naprostým základem, u plastových čoček zvyšuje odolnost proti poškrábání, u skleněných čoček odolnost proti rozbití

antireflexní vrstvy - odbourávají nežádoucí odlesky na ploše brýlových čoček a jsou tedy důležité hlavně pro řidiče, lidi pracující u počítače, nebo pod zářivkami, studenty,...

hydrofobní vrstva - usnadňuje Vám čištění a v zimním období napomáhají rychlejšímu odmlžení při přechodu z chladu do tepla.

Pokud budou mít Vaše brýlové čočky všechny 3 vrstvy: tvrzení, antireflex a hydrofóbní úpravu, je to ideální stav.

 

Pro zákazníky s vyšší dioptrickou vadou existuje několik možností, jak zmírnit tloušťku a hmotnost čoček. Jsou jimi čočky vyrobené z vysokoindexových materiálů (takzvaně ztenčené) a čočky asférické. Asférické čočky mají navíc i tu výhodu, že vyzlepšují optické vlastnosti brýlí a omezují efekt zvětšených nebo zmenšených očí. Ocení je hlavně lidé s plusovými dioptriemi nebo lidé s astigmatismem.

Lidé nosící brýlovou korekci nastálo, často řeší problém se slunečními brýlemi. I zde je na výběr několik možností. První, využívanou stále častěji, jsou samozabarvující čočky reagující na intenzitu UV záření (v místnosti zůstanou čiré, na světle se zabarví). Druhou možností jsou čočky zabarvené nastálo - zde je možnost výběru mnoha různých barev a různého stupně zabarvení. Ty je možné zabrousit buď do klasické brýlové obruby nebo do většiny námi nabízených slunečních brýlí.

Protože brýlové čočky jsou základem brýlí, na jejich kvalitu klademe velký důraz. Našimi hlavními dodavateli jsou firmy Optika Čivice, Essilor, dále pak firmy Rodenstock a Omega Optix. Pokud budete mít specifický požadavek, můžeme Vám objednat brýlové čočky od všech dodavatelů, kteří mají zastoupení na českém trhu.